Київ, 1 лютого 2002 року. Група сектора охорони здоров`я Всесвітнього банку у складі: 1. Жан Жак де Сент Антуан (Jean Jack de Saint Antoine), Керівник Проекту подолання епідемії туберкульозу та СНІД в Україні; 2. Грегорі Єджейчак, Голова Представництва Всесвітнього банку в Україні; 3. Олена Федєєва, менеджер проектів соціальної сфери Представництва Всесвітнього банку в Україні; 4. Расул Багіров, менеджер проектів соціальної сфери, Всесвітній банк, Вашингтон; впродовж двох тижднів перебувала в Україні. Мета оцінювальної місії — підготовка запропонованої Всесвітнім банком позики, призначеної для фінансування Проекту здійснення контролю за епідеміями туберкульозу та ВІЛ/СНІД. Під час роботи місії Банк і Уряд України погодилися, в принципі, щодо основних операційних чинників запропонованого проекту.

Відповідно до Стратегії допомоги Україні на 2001 — 2003 фінансові роки Всесвітній банк має намір суттєво збільшити свою допомогу для поліпшення надання послуг в галузі охорони здоров`я в межах наявного бюджетного пакету. Запропонований Проект здійснення контролю за емідеміями туберкульозу і ВІЛ/СНІД значною мірою відповідає зазначеним цілям. Згаданий проект буде вельми корисним для всього населення країни, оскільки дає можливість посилити контроль за поширенням двох надзвичайно небезпечних інфекційних хвороб. Однак наслідки реалізації проекту будуть особливо відчутні серед найбільш вразливий груп населення, оскільки передбачені проектом заходи, з огляду на специфіку поширення згаданих хвороб, передусім спрямовані на маргінальні групи населення.

Компонент боротьби з туберкульозом. Мета цього компонента проекту — допомогти Україні посилити контроль за поширенням епідемії туберкульозу, водночас спияючи модернізації фтизіатричної служби. До того ж, проект має на меті впровадити дешевшу систему діагностики і лікування хворих на туберкульоз, яка у системі Міністрества охорони здоров`я , так і у пенітенціарній системі. Ця стратегія рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров`я, і впроваджена в більш як 100 країнах світу під назвою "Безпосередньо контрольований курс лікування" (або DOTS — стратегія). Вона може, як очікується, зменшити кількість випадків захворювання на туберкульоз, знизити рівень смертності від цієї хвороби, а також зменшити небезпеку розвитку стійких до ліків форм мікобактерій туберкульозу, так званих хіміорезістентних форм.

Компонент ВІЛ/СНІД. Мета компонента ВІЛ/СНІД — стримати поширення вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), який викликає СНІД. ВІЛ поширюється через незахищені статеві стосунки з інфікованим партнером, при користуванні нестерильним інструментом для ін`єкції наркотичних засобів, при переливанні інфікованої крові, а також в результаті передачі вірусів від інфікованої матері своїй дитині. СНІД — смертельно небезпечна хвороба, проти якої поки що немає ані ліків, ані запобіжної вакцини.

Сьогодні в усьому світі вірусом імунодефіциту людини інфіковано 35,4 мільйона людей. Вважається, що СНІД є найпоширенішою у світі причиною смерті від інфекційних захворювань, і загалом посідає четверте місце серед найголовніших причин смертності.

Хоча поширеність цього захворювання серед дорослого населення України становить, на думку фахівців, приблизно один відсоток, все ж таки ще є можливість запобігти широкому розповсюдженню епідемії. Отже, першочергове завдання проекту — здійснення профілактичних заходів з тим, щоб запобігти подальшому поширенню вірусу. Згідно з загальною схемою проекту, найкращий спосіб досягти цього — це зосередити зусилля на проведенні роботи серед тих груп населення, які, найімовірніше, можуть сприяти поширенню вірусу.

Цією позикою передбачається також фінансування пілотного проекту, спрямованого на розвиток лікування опортуністичних хвороб, та соціальну підтримку людей, що живуть із ВІЛ/СНІД (ЛЖВ). Проектом передбачено інституційне зміцнення українського та регіональних центрів боротьби зі СНІД та розвиток їхньої співпраці з неурядовими (громадськими) організаціями.

Проект розрахований на впровадження протягом чотирьох років.

Орієнтовна сума позики — 60 мільйонів доларів США.

Читайте так же: