Гіпостатична пневмонія є частим ускладненням хвороб серця. Збільшення кровонаповнення легень, стаз крові в капілярах з порушенням мікроциркуляції, зміна сурфактантної системи легень, погіршення бронхіальної прохідності за рахунок кардіобронхіальних рефлексів, перибронхіального набряку, порушення дренажної функції бронхів — фактори, які лежать в основі розвитку гіпостатичної пневмонії. При наявності кардіальної астми, після набряку легень вірогідність розвитку гіпостатичної пневмонії завжди збільшується. При гострому інфаркті міокарда досить часто розвивається ателектаз, який передує пневмонії. Рефлекторний вплив з зони ураження міокарда призводить до спазму гладкої мускулатури бронхів, бронхоконстрикції, порушенню дренажа, що і являється причиною розвитку ателектазу. В результаті — посилюється порушення гемодинаміки в малому колі кровообігу.
Для гіпостатичної пневмонії характерним є відсутність класичної симптоматики. Початок хвороби стертий, відзначається незначне підвищення температури, появляється гнійне мокротиння, посилюється задишка та потовиділення, погіршується декомпенсація по великому колу кровообігу.

 

 Гіпостатична пневмонія
Рис. 2.2.1. Розподіл щільності тіні при плевриті і пневмонії.

Рентгенологічна картина гіпостатичної пневмонії характеризується появою затемнення в базальних відділах з однієї або з двох сторін, верхня межа, як правило, має нечіткі контури, нижня — зливається з тінню діафрагми. Реберно-діафрагмальні синуси звичайно погано диференціюються. Досить часто в плевральних порожнинах появляється рідина, однак виявити її накопичення на оглядових рентгенограмах буває складно, тому виникає необхідність проводити латероскопічне дослідження.
Гіпостатична пневмонія може бути встановлена лише при наявності відповідних клінічних ознак, як то: підвищення температури, кашель з мокротою, аускультативні дані, лейкоцитоз, підвищення ШОЕ, так як її рентгенологічна семіотика мало чим відрізняється від картини гіпостазу.
Виявлення ознак інфаркт-пневмонії або ателектазу легені на фоні гіпостазу і гіпостатичної пневмонії утруднено. Важливе значення при цьому мають поліпозиційне дослідження і томографія, які звичайно проводяться зразу ж після пункції плевральної порожнини і видалення максимальної кількості рідини.

 

ЗМІСТ

Читайте так же: