Зміст

Специфічну профілактику туберкульозу проводять вакциною БЦЖ.

 

Французи Альберт

Рис. 18. Французи Альберт
Кальмет, Каміл Герен у 1921 році дали медицині ефективний захист від туберкульозу — вакцину БЦЖ.

Кальмет і Герен (Calmetti et Guereni) в 1921 році вперше отримали штам мікобактерій туберкульозу, який відрізнявся тим, що не був патогенним і мав різко знижену вірулентність (рис. 18). В 1923 р. Ліга Націй прийняла рішення про широке застосування вакцини БЦЖ в усіх країнах світу з метою профілактики туберкульозу. Вакцина БЦЖ — це живі МБТ вакцинного штаму, ліофільно висушені в 1,5 % розчині глютамінату натрію. Випускається у вигляді білої порошкоподібної маси, в запаяних під вакуумом ампулах по 1 мг, що відповідає 20 дозам по 0,05 мг кожна. Вакцину зберігають в холодильнику під замком при температурі +4, + 8 °С.Термін зберігання 6-
9          місяців Перед вживанням вакцину БЦЖ розчиняють у

  1. мл стерильного 0,9 % ізотонічного розчину хлористого натрію і застосовують відразу, але не пізніше, ніж через
  2. години. Вакцину вводять внутрішньошкірно в дозі
  3. 05 мл в 0,1 мл розчину.

Методика вакцинації і ревакцинації БЦЖ змінювалась з метою пошуку найбільш ефективного способу захисту організму від захворювання на туберкульоз. Спочатку застосовували пероральний метод в дозі 50-100 мг.
З   1928-1930 pp. застосовували метод підшкірного введення 0,01-0,1 мг вакцини БЦЖ, але у зв'язку з частими ускладненнями був розроблений нашкірний метод. На шкіру плеча наносили краплю вакцини з розрахунку 5 мг/мл, через яку здійснювали пошкодження епідермісу голками або скарифікатором. З 1962 р. вакцинацію і ревакцинацію БЦЖ проводять внутрішньошкірним методом. Вакцинацію і ревакцинацію виконують спеціально підготовлені медичні працівники, які мають відповідні посвідчення.

 

 

 

ехніка внутрішньо- шкірного введення вакцини БЦЖ.

Рис. 19. Техніка внутрішньо- шкірного введення вакцини БЦЖ. Введення вакцини БЦЖ новонародженій дитині.

 

  1. тижні перетворюється в пустулу і далі у виразку. Виразка підсихає, покривається кірочкою, яка через 2-3 місяці відпадає і залишає рубчик діаметром 4-8 мм (рис. 20).

 

Формування післявакцинного рубчика: а) папула (пустула); б) виразка, вкрита кірочкою; в) рубчик.

Рис. 20. Формування післявакцинного рубчика: а) папула (пустула); б) виразка, вкрита кірочкою; в) рубчик.

 

 

Ускладнення вакцинації БЦЖ — підшкірні холодні абсцеси, виразка, що довго не загоюється діаметром 10 мм і більше, лімфаденіти регіонарних лімфатичних вузлів (аксилярних, шийних, надключичних), келоїдні рубці.

Вакцинацію новонароджених проводять на 4-5 день життя, зранку після огляду дитини педіатром без попередньої туберкулінової проби.
Протипоказаннями для вакцинації є септичні захворювання, внутрішньоутробні інфекції, генералізовані шкірні ураження, гемолітична хвороба новонароджених (середньої і важкої форми), гострі інфекційні захворювання, ускладнення після вакцинації БЦЖ у інших дітей в сім'ї, недоношеність — маса тіла менша 2000 г.
Враховуючи значну кількість дітей, у яких є протипоказання для вакцинації БЦЖ, розроблена і застосовується вакцина БЦЖ-М — із вдвічі зменшеною дозою антигену. Вакцина БЦЖ-М — це та ж вакцина БЦЖ, але розфасована в ампулах по 0,5 мг замість 1,0 мг. Вакцину розводять 2,0 мл ізотонічного розчину перед застосуванням і вводять внутрішньошкірно 0,1 мл, що містить 0,025 мг вакцини БЦЖ. Вакцину БЦЖ-М застосовують в пологових будинках, у відділеннях для недоношених новонароджених після набуття ними маси тіла 2300 г і більше перед випискою. Дітям які не отримали вакцину БЦЖ у зв'язку з протипоказаннями в пологових будинках, вакцинацію проводять після усунення протипоказань в строки 1-6 місяців. Після 2-місячного віку вакцинацію БЦЖ-М проводять за умов відємної попередньо проведеної проби Манту з 2 ТО.

Після вакцинації БЦЖ дитина не може знаходитись в контакті з родичами, хворими на туберкульоз, протягом 6 тижнів. Якщо в" сім'ї є хворий (батько, дідусь і інші), виписка дитини з пологового будинку допускається після ізоляції хворого і проведення в помешканні заключної дезінфекції. Дозвіл на виписку дитини дає протитуберкульозний диспансер.
Після вакцинації новонароджених імунітет зберігається протягом 6-8 років. Потім потрібна ревакцинація БЦЖ. Відповідно до наказу міністра охорони здоров'я України, ревакцинація БЦЖ проводиться дітям в 7 і 14 років, у яких від'ємна реакція на пробу Манту з 2 ТО. Протипоказаннями є імунодефіцитні стани, хронічні хвороби, бронхіальна астма та інші алергози, дерматози і дерматити.

Зміст

Читайте так же: