Зміст

ВІЛ-інфекція в дітей може мати різноманітні клінічні прояви. Нерідко вони не є специфічними для ВІЛ-інфекції. Це такі симптоми, як схуднення, гарячка й кашель, що спостерігаються в усіх хворих на туберкульоз (як за наявності ВІЛ-інфекції, так і без неї). Тому клінічна діагностика ВІЛ-інфекції в дітей досить складна.
Слід з’ясувати в батьків, який стан їхнього здоров’я. Іноді батьки знають про наявність у них ВІЛ-інфекції.
Клінічні прояви, що дозволяють запідозрити ВІЛ-інфекцію в дітей:

 1. зменшення маси тіла чи вповільнений ріст дитини;
 2. хронічна діарея (понад 1 міс);
 3. тривала гарячка (понад 1 міс);
 4. генералізована лімфаденопатія;
 5. кандидоз слизових оболонок ротової порожнини й глотки;
 6. рецидивні інфекції (отит, фарингіт тощо);
 7. кашель;
 8. генералізована висипка;
 9. неврологічні розлади;
 10. затримка розвитку;
 11. двобічне збільшення привушних слинних залоз;
 12. спленомегалія;
 13. збільшення печінки;
 14. рецидивні абсцеси;
 15. менінгіт;
 16. рецидивний простий герпес.

Позитивні й негативні результати дослідження на ВІЛ-інфекцію не завжди достовірні. У деяких ВІЛ-інфікованих дітей антитіла до ВІЛ можуть не виявлятися. Причини цього невідомі.
Достовірний діагноз ВІЛ-інфекції Грунтується на позитивних результатах відповідних тестів. Однак у дітей молодшого віку (до 18 міс) позитивні результати серологічних реакцій на антитіла до ВІЛ не завжди свідчать про наявність ВІЛ-інфекції. У ВІЛ-інфікованої жінки під час вагітності материнські антитіла до ВІЛ проникають через плаценту. Тому практично в усіх дітей, матері яких інфіковані ВІЛ, у момент народження в крові виявляють специфічні антитіла до ВІЛ. Однак насправді інфікованою виявляється тільки одна дитина з трьох. Тому в маленьких дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, тест на антитіла до ВІЛ не дозволяє ні підтвердити, ні спростувати наявність ВІЛ-інфекції.
У неінфікованих ВІЛ дітей ці материнські антитіла зникають до 9-місячного віку. Іноді материнські антитіла зберігаються в сироватці крові протягом 18 міс. У більшості інфікованих дітей є власні антитіла до ВІЛ, тому дослідження на ВІЛ дають у них позитивні результати і після 18 міс.
Якщо в дитини запідозрено ВІЛ-інфекцію, то це означає, що ВІЛ- інфікованими можуть бути й інші члени цієї родини.
Дуже важливо поговорити з матір’ю дитини й одержати згоду на дослідження її крові (якщо дитина віком до 18 міс) або крові дитини (якщо дитина віком понад 18 міс) на антитіла до ВІЛ.
У дитини віком до 18 міс діагноз ВІЛ-інфекції грунтується на наявності в неї характерних клінічних проявів і позитивних результатів тестування на ВІЛ у її матері.
Якщо в дитини результати тесту будуть позитивними, дуже ймовірно, що саме мати була джерелом інфекції.

З жінкою, в якої результати тестування на ВІЛ-інфекцію виявилися позитивними, треба провести бесіду. Її слід проінформувати, що інфікованими виявляються близько третини дітей, матері яких заражені ВІЛ. Це має важливе значення для планування сім’ї.

Зміст

Читайте так же: