Зміст

Серед вперше виявлених хворих на туберкульоз легень близько 30 % складають хронічні алкоголіки. Переважно це чоловіки віком від 25 до 40 років. Туберкульоз виявляють у них несвоєчасно, на пізніх стадіях захворювання. Процес має схильність до прогресування, проявляється обширними деструкціями і бактеріовиділенням. Хворі на туберкульоз і алкоголізм є найбільш епідеміологічно небезпечною групою. Крім того, лікування таких хворих є складним через часті (до 60 %) ускладнення при прийомі туберкулостатичних препаратів і низьку самокритичну оцінку стану свого здоровя.

Патогенез і патологічна анатомія. Встановлено, що алкоголь викликає застій крові в легенях, набухання і злущування альвеолярного епітелію, лейкоцитарну інфільтрацію стінок бронхів та альвеол. Запальна реакція поширюється на судини і альвеоли. Ендотелій судин розростається, внутрішній і середній шари судин потовщуються за рахунок сполучної тканини, просвіт судин зменшується або закривається повністю, різко підвищується проникність судин. В алкоголіків є нестача в організмі амінокислот, які відіграють важливу роль в процесі імунозахисту. Порушується процес травлення в шлунку, настають дегенеративні зміни внутрішніх органів, розвивається авітаміноз.
Особи-алкоголіки при захворюванні на туберкульоз звертаються до лікаря несвоєчасно, тому процес у них виявляють пізно. Пізнє звертання до лікаря пояснюється тим, що під впливом алкоголю знижується збудливість чутливих нервів і симптоми туберкульозу можуть бути слабо виражені. Найчастіше туберкульозний процес приєднується до алкоголізму, рідше спостерігається зворотна послідовність. Процес в легенях у хворих на алкоголізм двосторонній, швидко прогресує і стає поширеним та полікавернозним, іноді з вираженими проявами казеозої пневмонії. У хворих на алкоголізм частіше, ніж у інших хворих, спостерігають фіброзно-кавернозний, найбільш небезпечний в епідеміологічному відношенні, туберкульоз легень. Важкість туберкульозного процесу залежить від ступеня алкогольної інтоксикації: чим важчий алкоголізм, тим поширеніші форми туберкульозу.
Лікування хворих, що страждають алкоголізмом і туберкульозом складне. Труднощі полягають в тому, що через психопатологічні особливості ці люди пізно звертаються до лікаря, часто не виконують призначеного лікування і не дотримуються режиму лікувального закладу. Лікування туберкульозу при алкоголізмі можна проводити за загальноприйнятою методикою, якщо хворий буде виконувати всі приписи лікаря. Тому згідно з прийнятим Законом, з 1.01.2002 року в Україні вводиться примусове лікування таких хворих. Разом з тим, потрібно знати, що при однакових умовах і строках лікування закриття каверни у осіб, що хворіють на алкоголізм, настає рідше, ніж у інших хворих. Після вилікування туберкульозу у них рецидиви виникають в 3 рази частіше, ніж у інших.
Епідеміологічна небезпека хворих туберкульозом і алкоголізмом дуже висока, тому що хворий проявляє неуважність до свого здоров'я і здоров'я оточуючих, не виконує правил особистої гігієни, сприяє поширенню туберкульозної інфекції.

Зміст

Читайте так же: