Зміст

У  90 % випадків цукровий діабет передує і створює несприятливий фон, на якому виникає туберкульоз легень. Якщо обидва захворювання діагностуються одночасно, то прихований перебіг діабету загострюється під впливом приєднаного туберкульозу. Хворі на цукровий діабет хворіють туберкульозом у 5-6 разів частіше, ніж решта населення. Серед хворих на цукровий діабет і туберкульоз переважають чоловіки віком 20-40 років.

Патогенез. Найчастіше у хворих на цукровий діабет туберкульоз виникає вналідок реактивації залишкових пост- туберкульозних змін в легенях і плеврі. Туберкульоз має тенденцію до прогресування, розпаду і обсіювання. Злоякісний перебіг туберкульозу є переважно у хворих на цукровий діабет середньої важкості, гормонозалежний і недостатньо лікований. У таких хворих спостерігають зниження активності лейкоцитів, ферментативних систем і інших факторів імунітету. З другого боку, туберкульоз, що приєднався до цукрового діабету погіршує його перебіг.

Діагностика. Першими симптомами туберкульозу при діабеті є збільшення загальної слабості, зниження апетиту, маси тіла, а також наростання симптомів діабету. Перебіг туберкульозу у хворих на діабет характеризується глибоким порушенням обміну речовин, більш тривалим періодом інтоксикації і сповільненими процесами загоєння деструкцій. Поступовий розвиток туберкульозу є причиною пізньої його діагностики — в період, коли розвивається виражений синдром інтоксикації і виявляється деструкція в легенях. Гемограма і ШОЕ відповідають фазі розвитку запального процесу в легенях, проте при важких формах цукрового діабету можуть бути зумовлені його впливом.
Враховуючи, що хворі на цукровий діабет складають групу ризику, вони повині проходити флюорографічне обстеження один раз в рік. Туберкулінові проби манту з 2 ТО — позитивні, а у частини хворих дають гіперергічні реакції. В харкотинні у більшості хворих знаходять МБТ, резистентні до туберкулостатичних препаратів. Туберкульоз погіршує перебіг цукрового діабету, погіршується обмін цукрів, наростає діурез і глюкозурія, може розвинутись ацидоз.

Лікування повино бути комплексним та індивідуальним залежно від загального стану організму, форми і фази туберкульозного процесу, важкості цукрового діабету.

Призначається тривала хіміотерапія (ізоніазид, стрептоміцин, рифампіцин, етамбутол). Дієта, відповідна кількість інсуліну обумовлена важкістю цукрового діабету. Патогенетичне лікування спрямоване на нормалізацію обмінних процесів. Застосовують імуномодулюючі та імуностимулюючі засоби. В необхідних випадках може бути проведене хірургічне лікування — резекція легені.

Зміст

Читайте так же: