Зміст

Туберкульоз шлунка і кишок найчастіше поєднується з хронічним фіброзно- кавернозним або дисемінованим туберкульозом легень. Уражаються переважно термінальні відділи клубової кишки. Сліпа, висхідна, порожня, дванадцятипала кишки і шлунок уражаються рідше. Ще рідше зустрічаються ураження брижових лімфатичних вузлів.
В доантибактеріальну еру туберкульоз шлунка і кишок спостерігали у 50-65 % хворих. В наш час ці ураження в структурі всіх диспансерних контингентів становлять 0,05-0,1 %. Раніше вважали, що туберкульоз кишок виникає внаслідок ковтання інфікованого харкотиння, що спричиняло специфічне ураження кишок (спутогенна теорія). Сьогодні доведено, що туберкульоз шлунка, кишок, очеревини і брижових лімфатичних вузлів виникає внаслідок лімфогематогенного поширення МБТ у хворих на дисемінований або фіброзно-кавернозний туберкульоз легень. Специфічному ураженню кишок передують неспецифічні коліти спастичного характеру, які є наслідком тривалої інтоксикації і сенсибілізації при недостатній хіміотерапії. В стінках кишки утворюються дистрофічні зміни, знижується опірність, що сприяє утворенню специфічного запалення.
Патанатомія. На стінках шлунка і кишок помітно розсіяні горбики, які місцями зливаються в інфільтрати, з утворенням виразок переважно в термінальний період. Крім того, можуть зустрічатись ізольовані виразки з перфораціями в черевну порожнину і конгломерати типу туберкульом.
Діагностика. Інфільтративно-виразковий туберкульоз кишок проявляється тривалими, виснажливими діареями, проявами диспепсії, запорами і болем в ілеоцекальному відділі. Кал з домішками слизу, іноді крові. В слизу виявляють МБТ. М'язи живота не напружені, печінка і селезінка не збільшені. Язик не обкладений. Функція нирок переважно не порушена, лише при важкій інтоксикації періодично виявляють протеїнурію та гіпоізостенурію. Рентгенологічне дослідження проводиться за допомогою Контрастної рентгеноскопії. Ділянка ураженої кишки спазмована. Важливе значення для діагностики туберкульозу шлунка і дванадцятипалої кишки має дослідження за допомогою гастрофіброскопа. Диференціальна діагностика — з неспецифічним колітом, амілоїдозом, гельмінтозами.
Туберкульоз очеревини є вторинним ураженням внаслідок лімфогематогенного занесення МБТ і перебігає у вигляді ексудативного або фібринозного (пластичного) перитоніту. Іноді ураження очеревини виникає при переході специфічного запалення з маткових труб або кишок. При ексудативній формі в черевній порожнині накопичується ексудат. Кількість ексудату іноді сягає 2-3 літрів. Підчас ендоскопічного обстеження на очеревині виявляють множинні горбики, інфільтрати, поодиникі злуки. При фібринозній формі — на очеревині множинні вогнища продуктивного типу, множинні злуки і мало ексудату. Ексудат при туберкульозі очеревени переважло лімфоцитарний, серозний або серозно-гнійний.
Туберкульозне ураження очеревини погіршує клінічний перебіг основного захворювання. З'являються диспептичні розлади, біль у животі, не пов'язаний з їжею, погіршується загальний стан. Язик обкладений білим нальотом, м'язи черевної порожнини напружені, позитивний симптом Блюмберга. При наявності ексудату в черевній порожнині є характерне притуплення в бокових відділах, але остаточне підтвердження наявності ексудату одержуємо під час пункції або ендоскопічного дослідження черевної порожнини.
Лікування проводять комплексно. Протитуберкульозні препарати призначають в оптимальних добових дозах, в поєднанні із симптоматичними засобами, протягом 6-9 місяців.

Зміст

Читайте так же: