Зміст

Туберкульоз периферичних лімфатичних вузлів — це специфічна форма позалегеневого туберкульозу, яка виникає переважно в період первинного інфікування МБТ бичачого типу.
Частіше туберкульоз периферичних лімфатичних вузлів діагностується в місцях розташування ферм великої рогатої худоби, хворої на туберкульоз. Серед вперше захворілих туберкульоз периферичних лімфатичних вузлів становить 0,05-0,1 %.

 

 

Туберкульозний спондиліт: зруйновані два хребці і частково уражені верхній і нижній хребці
Рис. 112. Туберкульозний спондиліт: зруйновані два хребці і частково уражені верхній і нижній хребці (за Корнєвим П.Г.).

 

Патанатомія і патогенез. Уражається декілька груп периферичних лімфатичних вузлів, переважно шийні, підщелепні, рідше — аксилярні і пахвинні. Ураження периферичних лімфатичних вузлів є компонентом первинного комплексу, який формується внаслідок лімфогемато- генного розсіювання туберкульозної інфекції після первинного інфікування. Периферичний лімфаденіт прогресує, незважаючи на затихання бронхоаденіту або уражень інших органів. У лімфатичних вузлах утворюється лімфоаденоїдна гіперплазія з явищами індуративного або казеозного лімфаденіту. Специфічне запалення перебігає за гіперпластичним, фібринозно-склеротичним, фіброзно-казеозним і казеозно-гнійним типами. У клініці частіше зустрічається фіброзно-казеозна, казеозно-гнійна форми периферичного лімфаденіту.

Діагностика. Захворювання починається в дитячому або підлітковому віці. Перебіг може бути гладким або ускладненим. При гладкому перебігу захворювання має хронічний характер без вираженого синдрому інтоксикації. Хворий звичайно скаржиться на збільшені лімфатичні вузли, іноді є субфебрильна температура, підвищена пітливість, втрата апетиту. На ранніх стадіях захворювання лімфатичні вузли не пальпуються. Згодом вони збільшуються до 5 см. в діаметрі, щільні, з явищами пери- аденіту, спаяні з оточуючими тканинами. З'являється флуктуація, утворюються нориці з виділенням невеликої кількості гною. Після загоєння нориць утворюються грубі рубці з характерними перетинками і пупочками.
Важливою діагностичною ознакою специфічного периферичного лімфаденіту є виявлення МБТ у виділеннях із нориць. Якщо нориці відсутні, доцільно зробити пункцію лімфатичного вузла і відсмоктати шприцом гній для дослідження. Зміни в гемограмі відповідають фазі специфічного запалення. На рентгенограмах можна виявити звапнені вогнища в ділянках периферичних лімфаденітів.

Лікування проводять залежно від фази процесу. При інфільтративних формах призначають ізоніазид, стрептоміцин, рифампіцин. При казеозних формах безпосередньо в лімфатичний вузол вводять салюзит, ізоніазид, стрептоміцин. При відсутності ефекту застосовують хірургічне видалення ураженого лімфатичного вузла разом з норицею.

 

Туберкульоз лімфатичних вузлів очеревини є у хворих на туберкульоз органів черевної порожнини. Може розвинутись при первинному і вторинному туберкульозі. В патогенезі мезаденіту велике значення має аліментарний шлях зараження МБТ. Дуже часто процес не обмежується ураженням лімфатичних вузлів, а поширюється на інші групи лімфатичних вузлів черевної порожнини, серозні оболонки, органи малого таза. Зустрічається у 0,5- 0,6 % серед всіх хворих на туберкульоз.

Патогенез і патологічна анатомія. Туберкульоз лімфатичних вузлів очеревини характеризується наявністю в них горбиків, гіперплазії лімфатичної тканини, казеозом, розвитком сполучної тканини, звапненням. За характером розвитку розрізняють інфільтративну, казеозну і фіброзну форми туберкульозу.
Клініка. Туберкульозний мезаденіт не має вираженої клінічної картини. Захворювання починається поступово, перебігає тривало, хронічно. Найчастішим проявом є біль у животі справа від пупка. Біль непостійний, посилюється при фізичному навантаженні, після їди і під час пальпації. Можуть бути явища інтоксикації: зниження апетиту, періодична нудота, порушення стільця, субфебрильна температура, схуднення.

Діагностика туберкульозного мезаденіту грунтується на даних об'єктивного і лабораторного обстеження. В гемограмі в період загострення збільшується кількість паличкоядерних нейтрофілів, спостерігають лімфоцитоз, прискорення ШОЕ. Рентгенологічно виявляють звапнені вузли по кореню очеревини. Найбільш інформативним є лапароскопія — виявляють збільшені лімфатичні вузли вкриті фіброзними нашаруваннями, вогнища, злуки. В біоптатах з лімфатичних вузлів можна виявити специфічні туберкульозні гранульоми та МБТ.

Лікування хворих туберкульозним мезаденітом проводять хіміопрепаратами. Для цього застосовують ізоніазид, рифампіцин, піразинамід, стрептоміцин. Ліки приймають безперервно протягом 1-1,5 року. Якщо ефект від лікування відсутній, застосовують видалення уражених лімфатичних вузлів. Також добрий ефект має застосування кортикостероїдів, десенсибілізуючих препаратів.

Зміст

Читайте так же:

  • 5.4. Туберкулінодіагностика Зміст Туберкулінодіагностика  — це специфічні дослідження, які здійснюються за допомогою туберкуліну з метою виявлення інфікованості (при масових […]
  • 3_3_ Специфічна профілактика Зміст Специфічну профілактику туберкульозу проводять вакциною БЦЖ.   Рис. 18. Французи Альберт Кальмет, Каміл Герен у 1921 році дали медицині ефективний […]
  • 4_ Прикладна анатомія та клінічна фізіологія легень Зміст Для нормальної життєдіяльності клітин необхідне постійне надходження кисню і виведення продуктів метаболізму, насамперед вуглекислоти. Ці процеси називаються […]
  • 7.4.1. Вогнищевий туберкульоз легень Зміст Вогнищевий туберкульоз легень — це мала (обмежена) форма вторинного туберкульозу, що характеризується поодинокими або множинними вогнищами (тінь діаметром […]
  • 7.4.2. Інфільтративний туберкульоз легень Зміст Інфільтративний туберкульоз об'єднує різні за характером клініко-рентгенологічного перебігу процеси, які формуються навколо старих або свіжих вогнищ […]
  • 7.2. Дисемінований туберкульоз легень Зміст Дисемінований туберкульоз легень відноситься до синдрому легеневої дисемінації, який характеризується зростанням задишки і вогнищевого ураження легень. Синдром […]
  • Протитуберкульозний імунітет Зміст Інфікування мікобактеріями туберкульозу не завжди призводить до захворювання. Природна стійкість (імунітет) — це генетично детермінована властивість […]