Зміст

Ураження туберкульозом кісток і суглобів розвивається внаслідок поширення інфекції при первинному інфікуванні та пізньої генеразлізації туберкульозу при загостренні неактивних туберкульозних вогнищ. Кістково-суглобовим туберкульозом хворіють люди різного віку.
Найчастіше туберкульозний процес локалізується в хребті (до 40 %), рідше в кульшовому (20 %) і колінному (20 %) суглобах, деколи буває туберкульоз ліктьового і плечового суглоба, кісток стопи і кисті, інших кісток.
Патанатомія і патогенез. Туберкульоз в кістковій тканині спочатку представлений туберкульозними горбиками з зоною неспецифічних грануляцій (туберкульозний остит). У міру прогресування кількість горбиків збільшується, вони зливаються між собою. З епіфіза і метафіза процес переходить на суглоб, суглобові поверхні руйнуються, виникають абсцеси, нориці.

 

 

 

Первинний остит в епіфізарній зоні великогомілкової кістки, каверна заповнена казеозними масами з секвестром у центрі
Рис. 106. Первинний остит в епіфізарній зоні великогомілкової кістки, каверна заповнена казеозними масами з секвестром у центрі (за Корнєвим П.Г.).

 

Суглобова порожнина облітерується (рис. 106).

 

 

 

Вторинний туберкульозний артрит, специфічний процес поширився на суглоб, уражені покривні хрящ
Рис. 107. Вторинний туберкульозний артрит, специфічний процес поширився на суглоб, уражені покривні хрящі (за Корнєвим П.Г.).

В розвитку кістково-суглобового туберкульозу виділяють три фази. В 1-й фазі — преартритичній — відбувається формування туберкульозних вогнищ в незміненій кістковій тканині; в 2-й фазі — артритичній — туберкульозний процес розповсюджується на синовіальну оболонку і інші кісткові поверхні суглоба; 3-а фаза — постартритична — затихання, стабілізація туберкульозного процесу при наявності виражених і стійких деформацій (рис. 107).

 

Клінічна картина кістково-суглобового туберкульозу виражається симптомами, які обумовлені локалізацією фокуса ураження і симптомами туберкульозної інтоксикації. В преартритичній фазі клінічна симптоматика маловиражена або відсутня. Хворих турбує постійний біль у суглобі, втомлюваність, напруження м'язів. Поряд з цим є загальні прояви захворювання у вигляді вегетативних розладів, порушення сну, апетиту, епізодичні підвищення температури. В артритичній фазі, при ураженні синовіальної оболонки і збільшенні рідини, виникає припухлість і обмеження рухомості суглоба. Згодом, при ураженні хрящової поверхні, з'являється біль, напруження м'язів, почервоніння, значно зменшується об'єм рухів. У хворих з туберкульозом нижніх кінцівок з'являється кульгавість.

 

 

 

 

Первинне туберкульозне вогнище із секвестром в епіметафізарному відділі великої гомілкової кістки
Рис. 108. Первинне туберкульозне вогнище із секвестром в епіметафізарному відділі великої гомілкової кістки (за Корнєвим П.Г.).

 

Хворий на туберкульоз хребта найчастіше скаржиться на втомлюваність і біль в спині. Біль постійний, збільшується при навантаженнях. Відмічається болючість при натискуванні на остисті відростки уражених хребців. Можуть з'явитись абсцеси, у вигляді припухлості на шиї, стегні. Зміни в гемограмі у хворих кістково-суглобовим туберкульозом слабовиражені (нейтрофільний лейкоцитоз, збільшена ШОЕ).

 

Рентгенобстеження є важливим методом діагностики туберкульозу кісток і суглобів. Рентгенограма повинна виконуватись в двох проекціях: передньо-задній та боковій. Ура

 

жена ділянка повинна бути правильно відцентрованою. На рентгенограмі повинні чітко контуруватись кісткові трабекули і м'які тканини. Найбільш типовою ознакою кістково-суглобового туберкульозу є остеопороз, деформована сітка трабекул, стоншення кортикального шару і атрофія кістки. В подальшому з'являються порожнини з дрібними секвестрами і казеозом (рис. 108). При туберкульозі хребта найбільш раннім проявом є звуження міжхребцевих щілин. Пізніше міжсуглобові щілини щезають, з'являються ознаки руйнування тіл хребців. Наявні абсцеси дають гомогенну тінь (рис. 109, 110, 111).

 

 

 

 

 

Схема деформації хребта
Рис. 109. Схема деформації хребта (за Рольє).

 

Рентгенологічна картина має характерні ознаки при кожній стадії захворювання. Для активної стадії характерне наростання руйнівних процесів, втрата чіткості меж уражених кісток, збільшення остеопорозу, поява туберкульозних абсцесів. У період втрати активності в динаміці відмічається поява кісткових трабекул, контури ураження чітко обмежені (рис. 112).
Діагноз туберкульозу уточнюють за допомогою гістологічного, цитологічного і мікробіологічного дослідження вмісту абсцесу, пунктатів і біоптатів, порожнин суглобів і ураженої кісткової тканини.
Диференціальну діагностику кістково-суглобового туберкульозу необхідно проводити із: 1) захворюваннями запального характеру — остеомієлітом, сифілісом, бруцельозом, актиномікозом, ревматоїдним і неспецифічним артритами; 2) із захворюваннями незапального характеру — аномалії розвитку, рахітичні зміни в скелеті, диспластичні ураження кісток, остеохондропатії, доброякісні і злоякісні пухлини. При диференціальній діагностиці перш за все потрібно підтвердити або заперечити туберкульозну природу даного захворювання. В цьому плані велику цінність мають туберкулінові проби, пошук МБТ в патологічних виділеннях, біоптатах і рідинах із патологічно змінених кісток і суглобів.

 

 

 

 

Схема еволюції туберкульозного спондиліту

110. Схема еволюції туберкульозного спондиліту (за З.Ю. Рольє):
— метастатичний туберкульозний горбик в тілі хребця — сприятливий перебіг.
2-3 — поширення процесу на міжхребцеві диски — прогресуючий перебіг.

 

 

 

 

 

Етапи розвитку і типи деструкцій хребців при туберкульозному спондиліті:

Рис. 111. Етапи розвитку і типи деструкцій хребців при туберкульозному спондиліті: а, б — у дітей; в, г — у дорослих (за Корнєвим П.Г.).

 

Лікування. Лікування кістково-суглобового туберкульозу повинно бути комплексним і включати етіотропну хіміотерапію, гігієнічно-дієтичний і санаторний режим, місцеве ортопедичне лікування, хірургічне лікування, лікувальну фізкультуру.
Хіміотерапія проводиться 3-4 препаратами протягом не менше 10-12 місяців. При несвоєчасному виявленні хворих проводять радикальні або радикально- відновлювальні операції на суглобах і хребті. При цьому видаляють туберкульозні вогнища з наступною кістковою пластикою дефекта і кіст- ковопластичним відновленням деформованого суглоба, хребта. На фоні інтенсивної хіміотерапії операції можуть проводитися в ранні строки, зразу ж після виявлення захворювань. Велике значення в лікуванні мають ортопедичні заходи (іммобілізація суглоба, хребта, до стабілізації туберкульозого процесу).

Зміст

Читайте так же:

  • 3_3_ Специфічна профілактика Зміст Специфічну профілактику туберкульозу проводять вакциною БЦЖ.   Рис. 18. Французи Альберт Кальмет, Каміл Герен у 1921 році дали медицині ефективний […]
  • 7.2. Дисемінований туберкульоз легень Зміст Дисемінований туберкульоз легень відноситься до синдрому легеневої дисемінації, який характеризується зростанням задишки і вогнищевого ураження легень. Синдром […]
  • 7.4.4. Туберкульома легень Зміст Туберкульома — це казеозний фокус, обмежений фіброзною капсулою діаметром більше 1 см з хронічним торпідним перебігом. Серед вперше виявлених хворих на […]
  • 5.4. Туберкулінодіагностика Зміст Туберкулінодіагностика  — це специфічні дослідження, які здійснюються за допомогою туберкуліну з метою виявлення інфікованості (при масових […]
  • 7.4.1. Вогнищевий туберкульоз легень Зміст Вогнищевий туберкульоз легень — це мала (обмежена) форма вторинного туберкульозу, що характеризується поодинокими або множинними вогнищами (тінь діаметром […]
  • 19.1. Діагностика ВІЛ-інфекції та СНІДу у хворих на туберкульоз Зміст Клінічна діагностика. В анамнезі можливі запальні захворювання статевих органів, оперізувальний лишай, рецидивна пневмонія, бактеріемія (особливо та, що […]
  • 16.3. Патогенетична терапія Зміст Патогенетична терапія спрямована на корекцію порушень в організмі, які виникають у зв'язку із специфічними запальними процесами. Застосовують засоби для […]