Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Зміст

Туберкульоз нирок і сечовидільної системи — це специфічне ураження мозкової речовини нирок з утворенням туберкульозних вогнищ, інфільтратів і каверн та наступним поширенням процесу на миску, сечовід і сечовий міхур.
Серед всіх контингентів протитуберкульозних диспансерів хворі на туберкульоз сечостатевої системи складають 0,1 %, а серед вперше захворілих 0,2 %.

 

 

Гістотопограма. Кавернозна форма туберкульозу нирки
Рис. 103. Гістотопограма. Кавернозна форма туберкульозу нирки.

 

Патанатомія і патогенез. Первинними структурними змінами є туберкульозні горбики в кірковому шарі, при прогресуванні процес поширюється на мозкову речовину, а далі на сечовід і сечовий міхур. Вогнища зливаються, утворюючи інфільтрати, при розпаді — каверни. Навколо каверни з’являються множинні вогнища, свіжі деструкції, процес прогресує (рис. 103).
Клініка і діагностика туберкульозу сечостатевої системи обумовлена анатомофункціональними порушеннями. На початкових стадіях, коли процес локалізується в паренхімі нирок, настає загальна інтоксикація (слабість, субфебрильна температура, біль в попереку) без змін в аналізі сечі. У випадках туберкульозного пієліту до синдрому загальної інтоксикації приєднується сечовий синдром — болюче сечовипускання. В аналізі сечі з’являється лейкоцитоз (більше 10 в полі зору), гематурія, протеїнурія (0,33-0,99 г/л білка). Вирішальним фактором діагностики туберкульозу нирок є знаходження в осаді сечі МБТ.
Рентгенодіагностика включє оглядову рентгенограму ділянки нирок і сечового міхура та урограму. На оглядових рентгенограмах можна виявити звапнені вогнища, на урограмах — розширення порожнини нирок, зміни в пип- тиках, порожнинц розпаду. Важливим методом діагностики туберкульозу нирок є ангіографія, радіоізотопне і ультразвукове дослідження. Вони дають можливість виявити зміни у нирках, їх об'єм і характер (рис. 104, 105).

 

Рис. 105. Висхідна урограма. Кавернозний туберкульоз нирки.

 

 

Висхідна урограма. Інфільтративний туберкульоз нирки в фазі розпаду

Рис. 104. Висхідна урограма. Інфільтративний туберкульоз нирки в фазі розпаду (за А.Б. Топчаном).

 

Туберкульоз статевих органів у чоловіків переважно починається з ураження придатка (епідедиміт), при прогресуванні поширюється на яєчка (орхіт), рідше на передміхурову залозу і на сім'явиносну протоку. Захворювання частіше перебігає безсимптомно і проявляється тільки збільшенням розмірів уражених органів. Якщо процес поширюється, формується водянка яєчка, пізніше сполучнотканине ущільнення.
Туберкульоз жіночих статевих органів частіше уражає маткові труби, матку, рідше яєчники, шийку матки, зовнішні статеві органи. Основними скаргами є первинне або вторинне безпліддя, розлади менструального циклу, біль в низу живота.
Діагностика туберкульозу жіночих статевих органів є складною, тому проводиться в спеціалізованих відділеннях фтизіогінекологами. Досліджуються змиви порожнини матки на МБТ, стан маткових труб тощо.
Лікування проводиться трьома або чотирма протитуберкульозними препаратами (ізоніазид, стрептоміцин, рифампіцин, етамбутол). Курс лікування 12-18 місяців в поєднанні із патогенетичними засобами. При кавернозних формах показане хірургічне лікування — резекція сегмента нирки, нефректомія, кавернектомія. При стриктурах сечоводів виконують пластичну операцію, при туберкульозі сечового міхура — резекцію міхура тощо.

Зміст

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.