Зміст

Бронхіальна нориця — це стійке патологічне з'єднання просвіту і торакальна бронхів з плевральною порожниною, внутрішнім органом, або бронхів через плевральну порожнину і грудну стінку з поверхнею шкіри. Бронхіальні нориці бувають вроджені і набуті. Вроджені нориці — це з'єднання між головним або частковим бронхом і стравоходом. Набуті бронхіальні нориці виникають внаслідок травми, патологічного процесу в легенях, або в плевральній порожнині після резекції легені, коли шов, накладений на куксу бронха, не забезпечує герметичності в грудній порожнині. Нориці бувають поодинокі або множинні. За анатомічною будовою виділяють наступні нориці: бронхоплевральні, бронхоплеврошкірні, бронхошкірні, бронхоплевроорганні.
За клінічними ознаками нориці поділяють на три групи:

  1. Нориці, при яких клінічні прояви обумовлені наявністю лише самої нориці;
  2. Клінічна картина, обумовлена самою норицею і емпіємою;
  3. Клінічна картина, обумовлена норицею, емпіємою, запальним процесом в легені і виходом гною на поверхню шкіри. Бронхіальні і торакальні нориці є найбільш грізним ускладненням після торакальних операцій. За даними М. Амосова (1980 p.), бронхіальні нориці після пневмонектомії складали від 3-15 %. При загальній післяопераційній летальності 3 %, у зв'язку із бронхіальними норицями вона сягає — 49 %. За останні роки частота післяопераційних бронхіальних нориць помітно зменшилась.

Натомість збільшилась частота бронхіальних нориць у хворих на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень, які виділяють полірезистентні МБТ, на хронічну туберкульозну емпієму, при спонтанному пневмотораксі, при травмах грудної клітки.
Нориця сприяє емпіємі, аспірації гною по бронхіальному дереву, виникненню бронхіту і пневмонії, а вони, в свою чергу, сприяють функціонуванню нориці. Посилюються явища інтоксикації, порушується вентиляція легень, наростає гіпоксія. Виникає легенево-серцева недостатність, амілоїдоз внутрішніх органів. Хронічна туберкульозна емпієма з бронхіальною норицею спричиняють утворення торакальної нориці.

Лікування хворих з бронхіальними і торакальними норицями проводять у фтизіохірургічному відділенні. Після передопераційної підготовки, спрямованої на зменшення інтоксикації, запальних явищ в легенях, плевральній порожнині і в стінці нориці, застосовують оперативне лікування — ушивання нориці, або резекція частки легені. Окремим хворим застосовують відкрите оздоровлення емпієми плеври з наступною торакопластикою. Хворим призначають хіміопрепарати з урахуванням чутливості до них МБТ, симптоматичне лікування

Зміст

Читайте так же: