Зміст

Ателектаз легені — це стан, коли альвеоли спались і в них відсутнє повітря. Ателектаз може поширитись на всю легеню, частку, сегмент, субсегмент. Неповне спадання альвеол називають дистелектазом, зниження вмісту повітря в альвеолах, які частково вентилюються — гіповентиляцією.
Ателектази легені можуть виникати внаслідок обтурації просвіту бронха або стиснення легені ззовні пухлиною, ексудатом або повітрям в плевральній порожнині.
Обтурація бронха виникає внаслідок стиснення його пухлиною або збільшеним лімфатичним вузлом ззовні, а також зсередини, внаслідок закупорювання його просвіту харкотинням, іншими згустками, після аспірації стороннім тілом, або при бронхокарциномі. Вроджені ателек- тази виникають внаслідок порушення продукування сурфактанту альвеолоцитами.
В ателектазованій легені створюються сприятливі умови для розвитку патогенної інфекції. Це призводить до пневмоній, набряку стінок альвеол, лімфостазу, порушення капілярного кровообігу з наступними пневмосклерозом і бронхоектазами. Враховуючи, що ці процеси в ателектазованій легені розвиваються стрімко, необхідно домагатись усунення причин ателектазу в перші дні захворювання.
Клініка ателектазу проявляється різким погіршенням загального стану. Збільшується задишка, тахікардія, температура тіла піднімається до 39 °С. Над ділянкою ателектазу при перкусії виявляють укорочений легеневий звук, при аускультації — ослаблене жорстке дихання.
На рентгенограмі — частина легеневого поля затемнена гомогенною тінню, органи середостіння зміщені в сторону затемнення, купол діафрагми піднятий на 2-3 міжребер'я (симптом Гольцкнехта-Якобсона). У дорослих ателектаз легені може розвинутись, як ускладнення хронічних системних захворювань, внаслідок порушення структури і функції сурфактанту. В таких випадках ателектаз розвивається повільно, але поширюється на всі сегменти обох легень. Наростають явища дихальної недостатності, що погіршує перебіг основного захворювання. Прогноз несприятливий.
Лікування ателектазу проводиться з урахуванням причин ускладнення. Для цього проводять діагностичну бронхоскопію, а при необхідності — лікувальну бронхоскопію, під час яких видаляють харкотиння, проводять ла- важ бронхів дезінфікуючими розчинами і антибіотиками. При обширних плевральних нашаруваннях, які призвели до ателектазу, проводиться операція декортикації, тобто вивільнення ателектазованої частки легені від плевральних нашарувань. При відсутності інфекційних запальних процесів розправлення альвеол і відновлення функції дихання може настати після тривалого (2-3 місяці) ателектазу. Медикаментозне лікування проводять антибіотиками, преднізолоном, еуфіліном, протеолітичними ферментами, відхаркуючими засобами. Ефективним є внутрішньобронхіальне введення медикаментів.

 

Зміст

Читайте так же: