Зміст

Спонтанний пневмоторакс виникає внаслідок розриву пневмоторакс вісцеральної плеври і надходження повітря в плевральну порожнину через з'єднання з бронхами. Спонтанний пневмоторакс може бути як при активних та неактивних формах туберкульозу легень, так і при гострих та хронічних неспецифічних легеневих процесах.
Причиною спонтанного пневмотораксу може бути перфорація субплеврально розміщеного туберкульозного вогнища або перфорація стінки каверни. Виникненню спонтанного пневмотораксу сприяють пневмосклеротичні та емфізематозні зміни в кортикальних шарах легені з утворенням бульозних ушкоджень. Спонтанний пневмоторакс при субплеврально розміщених вогнищах пов'язують з утворенням вентильного механізму на рівні субсегментарних бронхів або бронхіол. Локалізація вогнища на слизовій бронха звужує його просвіт і може повністю його перекрити. При збереженні еластичності стінки під час вдиху повітря проходить в дистальні респіраторні відділи, але не може повернутись під час видиху. Це призводить до роздуття альвеоли і утворення бульозних змін. Перерозтягування стінок альвеол і листків вісцеральної плеври порушує їх трофіку. В стінках розвиваються дистрофічні процеси. В таких умовах невелике фізичне навантаження призводить до розриву стоншеної стінки альвеоли і плеври, утворення з'єднання бронха і поступлення повітря в плевральну порожнину. Виникає спадання легені — спонтанний пневмоторакс.
Якщо причиною спонтанного пневмотораксу є перфорація субплеврально розміщеного вогнища або стінки каверни, разом з повітрям в плевральну порожнину потрапляють казеозні маси, які її інфікують, розвивається пневмоплеврит і емпієма плеври.
Залежно від структурних і функціональних особливостей плевробронхіальної перфорації формується відкритий, закритий або клапанний (напружений) спонтанний пневмоторакс.
При розриві поодиноких невеликих бульозних утворень або перфорації невеликого субплеврально розміщеного вогнища після колапсу легені бронхоплевральне з'єднання може закритися, повітря в плевральну порожнину повторно не поступає — утворюється закритий спонтанний пневмоторакс.
Розрив великих бульозних утворень або великих туберкульозних фокусів при знижених еластичних властивостях легені утворює з'єднання, яке після колапсу легені не закривається і формується відкритий спонтанний пневмоторакс.
Іноді з'єднання між плевральною порожниною і бронхом, що утворилось під час розриву бульозного утворення і вісцеральної плеври, має щілиноподібну норицю, яка під час вдиху відкривається і пропускає повітря в плевральну порожнину, а під час видиху закривається і стає перешкодою для виходу повітря з плевральної порожнини. Формується клапанний (вентильний) або напружений спонтанний пневмоторакс.
Клініка спонтанного пневмотораксу характеризується раптовим початком. Під час фізичного напруження (праця, кашель, сміх) виникає різкий біль і слідом за цим затруднене дихання, розвивається задишка. Ступінь больового синдрому і задишка проявляються по-різному. Окрім болю і задишки може розвинутись слабість, блідість шкірних покривів, тахікардія, слабкий і частий пульс. Такі ознаки свідчать про критичний стан хворого. Вони виникають, коли настає раптове спадання легені і зміщення органів середостіння в протилежний бік. При частковому спаданні легені, а також при закритому спонтанному пневмотораксі, коли повітря в плевральну порожнину поступило одноразово або за дуже короткий час, клінічні симптоми менш виражені і швидко зникають. Задишка зберігається весь час до ліквідації спонтанного пневмотораксу. При вентильному механізмі спонтанного пневмотораксу, коли під час кожного вдиху нагнітається повітря в плевральну порожнину, відмічається наростання клінічних симптомів (рис. 101).
1. Відкритий пневмоторакс

 

 

Відкритий пневмоторакс

Діагностика спонтанного пневмотораксу грунтується на характерних клінічних симптомах (раптовий біль в боці,

Перфорацій вісцеральної плеври внаслідок обширного некрозу, зниженої еластичності легені. Перфорація не закривається.
вдих видих

2. Закритий пневмоторакс

 

Закритий пневмоторакс

 

вдих
видих
Перфорація невеликого ізольовано субплеврально розташованого вогнища при збереженій еластичності легені. Перфорація швидко закривається.

 

3. Клапанний пневмоторакс

 

Клапанний пневмоторакс

вдих                           видих
Рис. 101. Види пневмотораксів.

 

Утворення щілиноподібної перфорації, яка закривається еластичною легенею в момент скорочення. Повітря надходить в плевральну порожнину при вдиху, не може виходити в момент видиху, поява задишки, затруднене дихання) і даних об'єктивного обстеження. На стороні спонтанного пневмотораксу відмічається обмеження рухомості ребер під час дихальних рухів, перкуторно виявляється посилений легеневий або тимпанічний звук, послаблення або відсутність голосового тремтіння, ослаблення або відсутність дихальних шумів під час аускультації. У випадках ускладнення спонтанного пневмотораксу ексудативним плевритом формується пневмоплеврит, а при нагноєнні — емпієма плевральної порожнини. При функціонуванні нориці перебіг пневмоплевриту більш важкий і затяжний.
Для спонтанного пневмотораксу характерна рентгенологічна картина: виявляється спадання частки або всієї легені і зміщення серця в протилежну сторону. Наявність рідини в плевральній порожнині дає інтенсивне затемнення з горизонтальним рівнем в ребернодіафрагмальному синусі.

 

 

 

Пневмотораксний апарат
Рис. 102. Пневмотораксний апарат.

 

Для визначення типу спонтанного пневмотораксу вимірюється тиск в плевральній порожнині за допомогою водяного манометра пневмотораксного апарата (рис. 102).У здорової людини тиск в плевральній порожнині від'ємний: 8-6 мм водного стовпчика під час вдиху і 4-3 мм під час видиху. При закритому спонтанному пневмотораксі тиск в плевральній порожнині також від'ємний, але ближче до 0,4-2 мм водного стовпчика. При відкритому — тиск в плевральній порожнині коливається між -2 мм на вдиху і +2 мм на видиху. При вентильному спонтанному пневмотораксі тиск в плевральній порожнині позитивний, зберігає тенденцію до збільшення і складає 5-6 мм водного стовпчика на вдиху, 8-10 мм на видиху.
Залежно від клінічного перебігу можна виділити три форми спонтанного пневмотораксу: а) з латентним перебігом без клінічних проявів, коли пневмоторакс виявляється під час рентгенообстеження; б) пневмоторакс з маніфестуючим больовим синдромом, що нагадує біль серцевого походження, в) із затяжним синдромом задишки — асфіктична форма.
Лікування спонтанного пневмотораксу залежить від особливостей його перебігу. При закритому спонтанному пневмотораксі хворому потрібно створити спокій, ліжковий режим і якщо відсутні симптоми порушення діяльності серця, можна не виконувати пункції плевральної порожнини. Газ поступово буде розсмоктуватись і легеня розправиться. У випадках порушення серцевої діяльності показані плевральні пункції і видалення газу. Іноді достатньо однієї — двох пункцій з аспірацією повітря, щоб ліквідувати закритий спонтанний пневмоторакс.
При відкритому або вентильному (напруженому) спонтанному пневмотораксі недостатньо однієї пункції з аспірацією газу. В цих випадках необхідно створити умови для постійної аспірації повітря. Це необхідно тому, що при відкритому спонтанному пневмотораксі поступлення і вихід газу під час вдиху і видиху обумовлює коливання середостіння. При вентильному пневмотораксі після кожного вдиху наростає тиск в плевральній порожнині, легеня максимально відтискується до середостіння і різко порушується гемодинаміка.
Плевральна пункція виконується довгою голкою, по верхньому краю ребра. Точка проколу вибирається за допомогою даних перкусії і ауксультації або визначається під час рентгеноскопії. При аспірації повітря і ексудату не допускається поступлення повітря в плевральну порожнину через голку. Це досягається застосуванням
апарата Лельчицького або відповідним з'єднанням голки зі    шприцом.
Якщо з допомогою пункції плевральної порожнини не вдається розправити легеню і ліквідувати спонтанний пневмоторакс, необхідно застосувати дренування плевральної порожнини. Дренажна трубка приєднується до сифонного приводу за Бюлау, або вакуум-установки чи водно-струминного відсмоктувача.
Якщо постійними аспіраціями не вдається ліквідувати спонтанний пневмоторакс (закрити перфорацію і розправити легеню) — необхідно застосувати хірургічне лікування, об'єм якого, залежно від характеру структурних змін в легенях і плеврі, визначається на операційному столі, під час торакотомії.
Лікування спонтанного пневмотораксу поєднує активні аспірації повітря і ексудату із плевральної порожнини з туберкулостатичними препаратами, відповідно до форми і фази туберкульозу легень, характеру бактеріовиділення і функцій внутрішніх органів.

Зміст

Читайте так же:

  • 11. Туберкульоз верхніх дихальних шляхів Зміст Туберкульоз трахеї і бронхів є вторинним ускладненням туберкульозу легень або внутрішньогрудних лімфатичних вузлів. Найчастіше туберкульоз бронхів і гортані […]
  • 16.3. Патогенетична терапія Зміст Патогенетична терапія спрямована на корекцію порушень в організмі, які виникають у зв'язку із специфічними запальними процесами. Застосовують засоби для […]
  • 12.4. Амілоїдоз Зміст Амілоїдоз внутрішніх органів — це хіхистемне захворювання, що виникає внаслідок порушення білкового обміну, утворення складного білково-полісахаридного […]
  • 15. Диференціальна діагностика туберкульозу органів дихання Зміст Туберкульоз легень, внутрішніх лімфатичних вузлів і плеври належить до найбільш поширених захворювань органів дихання. Серед усіх форм туберкульозу вони […]
  • 12.5. Ателектаз легені Зміст Ателектаз легені — це стан, коли альвеоли спались і в них відсутнє повітря. Ателектаз може поширитись на всю легеню, частку, сегмент, субсегмент. Неповне […]
  • 17.1. Структура і функції протитуберкульозного диспансеру Зміст Боротьба з туберкульозом є глобальною проблемою усього людства і здійснюється за програмою міжнародної співпраці. Координацію боротьби з туберкульозом проводить […]
  • 12.6. Бронхіальна і торакальна нориця Зміст Бронхіальна нориця — це стійке патологічне з'єднання просвіту і торакальна бронхів з плевральною порожниною, внутрішнім органом, або бронхів через […]