Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Автор: Панасюк О.В., Мельник В.П., Панасюк В.О.  2002-01-14 19:14

 

Серед декількох основних проблем, що стосуються сучасної ситуації з туберкульозу в Україні і втрати контролю над цією хворобою, є зростаюче погіршення ефективності лікування хворих на туберкульоз. Виділена актуальна проблема потребує термінової розробки оптимальних режимів лікування туберкульозу, насамперед, при ураженні цією інфекцією оболонок мозку і центральної нервової системи, бо в Україні смертність від туберкульозного менінгоенцефаліту з року в рік залишається високою, досягаючи 44,0 % від числа хворих, які вперше захворіли цією формою туберкульозу.

 Метою роботи було удосконалення способу лікування хворих на туберкульозний менінгіт на основі порівняння результатів хіміотерапії вказаної патології із застосуванням стрептоміцину в ін'єкціях, рифампіцину в капсулах, ізоніазиду, піразинаміду і етамбутолу в таблетках методами разового і роздільного (дво- або триразового) призначення добової їх дози між собою.

 В основу роботи покладено матеріали спостереження за 40 хворими на туберкульозний менінгіт, які в 1981 — 2000 роках лікувалися у туберкульозних стаціонарах м. Києва та ряду обласних міст України.

 Залежно від режимів комбінованої хіміотерапії хворих було поділено на дві клінічні групи: основна і контрольна, які формувались за принципом пар-копій. Основну клінічну групу склали 20 (з них чоловіків — 9, жінок — 11) хворих на туберкульозний менінгіт віком від 18 до 66 років, яким в перші в середньому 2 місяці (гострого періоду) застосувались 4 протитуберкульозні препарати (ізоніазид, рифампіцин, стрептоміцин, пиразінамід або етамбутол), що призначались не одночасно, а рівномірно протягом доби — вранці, вдень і ввечері, в оптимальних дозах, добова доза кожного з них вживались за один прийом.

 В контрольній клінічній групі було також 20 (з них чоловіків — 8, жінок — 12) хворих на туберкульозний менінгіт віком від 20 до 65 років, у яких, на відміну від хворих основної клінічної групи, аналогічні препарати (ізоніазид, рифампіцин, піразинамід або етамбутол) призначились в дробних від добової дозах, а четвертий препарат (стрептоміцин) вводився також загальноприйнятим методом (один раз на добу).

 Зазначені основна і контрольна клінічні групи хворих були однорідними за переважною більшістю основних ознак із клінічної характеристики, віково-статевим складом, а також кількістю призначених протитуберкульозних препаратів, що дозволило коректно порівнювати цифрові показники і вирішувати мету дослідження.

 Як видно з спостережень, запропонований і відомий режим хіміотерапії туберкульозного менінгіту суттєво зменшували частоту основних синдромів недуги, при цьому у хворих основної клінічної групи ефективність лікування була значно вищою у порівнянні з контрольною клінічною групою. Так прояви інтоксикаційного синдрому залишались у 4 (20,0 ± 9,0) % хворих основної і у 11 (55,0 ± 11,0) % — контрольної клінічної груп. Різниця між показником основної клінічної групи та показником контрольної клінічної групи та показником контрольної клінічної групи вірогідна (Р < 0,05).

 Аналогічна закономірність спостерігалась і відносно частоти синдрому змін показників спинномозкової рідини переважно за рахунок плеоцитозу. Так, відхилення від нормальних показників ліквора залишались у 9 (45,0 ± 11,0) % хворих основної і у 16 (80,0 ± 9,0) % — контрольної клінічних груп. Різниця між показниками у хворих основної групи за аналогічними показниками контрольної групи вірогідна (Р < 0,05).

 Що стосується співставлення проведеного до 3-х місяців лікування хворих основної і контрольної клінічних груп, то як видно, запропонований режим хіміотерапії дозволяє на 15,0 % підвищити її ефективність і відвернути смерть від цієї недуги.

 Підсумовуючи проведені дослідження можна зробити висновок, що розроблений режим комбінованої хіміотерапії туберкульозного менінгіту із застосуванням внутрішньом'язево стрептоміцину і перорально ізоніазиду, рифампіцину і піразинаміду або етамбутолу, які призначаються рівномірно протягом доби в добових дозах за один прийом, дає змогу підвищити клінічний ефект.

Медичний інститут Української асоціації народної медицини м. Київ, Україна.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.