Корекція режимів комбінованої хіміопрофілактики дорослих хворих на туберкульозний менінгит | Остановим туберкулез!!!

Корекція режимів комбінованої хіміопрофілактики дорослих хворих на туберкульозний менінгит

Автор: Панасюк О.В., Мельник В.П., Панасюк В.О.  2002-01-14 19:14

 

Серед декількох основних проблем, що стосуються сучасної ситуації з туберкульозу в Україні і втрати контролю над цією хворобою, є зростаюче погіршення ефективності лікування хворих на туберкульоз. Виділена актуальна проблема потребує термінової розробки оптимальних режимів лікування туберкульозу, насамперед, при ураженні цією інфекцією оболонок мозку і центральної нервової системи, бо в Україні смертність від туберкульозного менінгоенцефаліту з року в рік залишається високою, досягаючи 44,0 % від числа хворих, які вперше захворіли цією формою туберкульозу.

 Метою роботи було удосконалення способу лікування хворих на туберкульозний менінгіт на основі порівняння результатів хіміотерапії вказаної патології із застосуванням стрептоміцину в ін'єкціях, рифампіцину в капсулах, ізоніазиду, піразинаміду і етамбутолу в таблетках методами разового і роздільного (дво- або триразового) призначення добової їх дози між собою.

 В основу роботи покладено матеріали спостереження за 40 хворими на туберкульозний менінгіт, які в 1981 — 2000 роках лікувалися у туберкульозних стаціонарах м. Києва та ряду обласних міст України.

 Залежно від режимів комбінованої хіміотерапії хворих було поділено на дві клінічні групи: основна і контрольна, які формувались за принципом пар-копій. Основну клінічну групу склали 20 (з них чоловіків — 9, жінок — 11) хворих на туберкульозний менінгіт віком від 18 до 66 років, яким в перші в середньому 2 місяці (гострого періоду) застосувались 4 протитуберкульозні препарати (ізоніазид, рифампіцин, стрептоміцин, пиразінамід або етамбутол), що призначались не одночасно, а рівномірно протягом доби — вранці, вдень і ввечері, в оптимальних дозах, добова доза кожного з них вживались за один прийом.

 В контрольній клінічній групі було також 20 (з них чоловіків — 8, жінок — 12) хворих на туберкульозний менінгіт віком від 20 до 65 років, у яких, на відміну від хворих основної клінічної групи, аналогічні препарати (ізоніазид, рифампіцин, піразинамід або етамбутол) призначились в дробних від добової дозах, а четвертий препарат (стрептоміцин) вводився також загальноприйнятим методом (один раз на добу).

 Зазначені основна і контрольна клінічні групи хворих були однорідними за переважною більшістю основних ознак із клінічної характеристики, віково-статевим складом, а також кількістю призначених протитуберкульозних препаратів, що дозволило коректно порівнювати цифрові показники і вирішувати мету дослідження.

 Як видно з спостережень, запропонований і відомий режим хіміотерапії туберкульозного менінгіту суттєво зменшували частоту основних синдромів недуги, при цьому у хворих основної клінічної групи ефективність лікування була значно вищою у порівнянні з контрольною клінічною групою. Так прояви інтоксикаційного синдрому залишались у 4 (20,0 ± 9,0) % хворих основної і у 11 (55,0 ± 11,0) % — контрольної клінічної груп. Різниця між показником основної клінічної групи та показником контрольної клінічної групи та показником контрольної клінічної групи вірогідна (Р < 0,05).

 Аналогічна закономірність спостерігалась і відносно частоти синдрому змін показників спинномозкової рідини переважно за рахунок плеоцитозу. Так, відхилення від нормальних показників ліквора залишались у 9 (45,0 ± 11,0) % хворих основної і у 16 (80,0 ± 9,0) % — контрольної клінічних груп. Різниця між показниками у хворих основної групи за аналогічними показниками контрольної групи вірогідна (Р < 0,05).

 Що стосується співставлення проведеного до 3-х місяців лікування хворих основної і контрольної клінічних груп, то як видно, запропонований режим хіміотерапії дозволяє на 15,0 % підвищити її ефективність і відвернути смерть від цієї недуги.

 Підсумовуючи проведені дослідження можна зробити висновок, що розроблений режим комбінованої хіміотерапії туберкульозного менінгіту із застосуванням внутрішньом'язево стрептоміцину і перорально ізоніазиду, рифампіцину і піразинаміду або етамбутолу, які призначаються рівномірно протягом доби в добових дозах за один прийом, дає змогу підвищити клінічний ефект.

Медичний інститут Української асоціації народної медицини м. Київ, Україна.Комментирии запрещены.

Декабрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Все о туберкулезе