Діафрагмальні грижі і релаксація діафрагми являються найпоширенішою хірургічною патологією грудочеревної перешкоди. Вони можуть виникати внаслідок аномалії ембріонального розвитку діафрагми, її травматичних пошкоджень, а також деяких інших причин, включаючи вікові інволюційні зміни.
При діафрагмальній грижі органи черевної порожнини переміщуються в грудну клітку через дефект, слабку зону діафрагми або розширений природний отвір, що утворився в діафрагмі. На відміну від гриж, при релаксації діафрагми спостерігається різке стоншення її, відсутні м'язи в цілому куполі діафрагми або в якій-небудь частині. Ця ділянка і весь купол випинається високо в грудну клітку разом з прилеглими органами черевної порожнини. Не зупиняючись детально на численних класифікаціях гриж діафрагми, приведемо тільки одну класифікацію.

 

Класифікація діафрагмальних гриж

(Шнейдер В.Е., 2000)
I.  Травматичні: а) істинні; б) несправжні.
II.  Нетравматичні: 1) несправжні природжені грижі; 2) істинні грижі слабких зон діафрагми; 3) істинні грижі атипової локалізації; 4) грижі природних отворів діафрагми: а) стравохідного отвору; б) рідкісні грижі природних отворів.
Загальна семіотика діафрагмальних гриж. Клінічні прояви гриж діафрагми залежать від трьох основних чинників:
1) здавлювання і перегинів в грижових воротах органів черевної порожнини, переміщених в грудну клітку;
2) компресії легені і зміщення середостіння органами, які випали через отвір діафрагми;
3) порушення функції самої діафрагми.
Всі симптоми грижі можуть бути розділені на:
1) гастроінтестинальні, пов'язані з порушенням діяльності переміщених органів черевної порожнини;
2)   кардіореспіраторні, залежні від здавлювання легень або зміщення середостіння.

 

Найхарактернішими симптомами діафрагмальної грижі являються: поява або посилення болю під грудьми, у відповідній половині грудної клітки або підребер'ї', а також відчуття важкості, задишка і серцебиття відразу після прийому їжі, особливо великої кількості. Це примушує хворих, які нерідко відчувають себе натщесерце практично здоровими, різко обмежувати їжу. Порівняно часто після їжі виникає блювання (іноді з домішкою крові), вслід за яким зазвичай наступає полегшення. Воно відзначається хворими також після спорожнення кишечника. Вельми типовим симптомом для діафрагмальної грижі є відчуття «булькання» або бурчання в грудній клітці на стороні грижі, а також значне посилення задишки під час переходу хворих в горизонтальне положення. Залежність між вираженням вказаних вище симптомів і ступенем наповнення травної системи має вельми істотне діагностичне значення. Етіологія і патологічна анатомія травматичних діафрагмальних гриж. Джерелом розвитку травматичних діафрагмальних гриж може бути будь-яке як відкрите, так і закрите пошкодження грудочеревної перешкоди. Евентрація органів черевної порожнини через рану в діафрагмі відбувається або в момент травми, або через той або інший проміжок часу після неї, іноді навіть через багато місяців і років.
Пошкодження діафрагми при закритій травмі грудної клітки складають
0,8-2,2% . На думку ІД. Корабельникова (1951), травматичні грижі діафрагми частіше розвиваються внаслідок відкритих поранень — вогнепальних, колото- різаних, рідше — при закритій травмі — здавлюванні, падінні з висоти і ін.
В літературі описані істинні травматичні діафрагмальні грижі, котрі розвиваються після тангенціальних поранень купола грудочеревної перешкоди з пошкодженням тільки плеври і м'язового шару. Діафрагмальна очеревина, яка залишилася непошкодженою, поступово розтягуючись утворює грижовий мішок. Особливістю таких гриж є відсутність значних зрощень грижового вмісту з мішком.
При несправжніх травматичних діафрагмальних грижах ворота, які часто зустрічаються, як правило, локалізуються зліва. Значна рідкість правосторонніх травматичних гриж грудочеревної перешкоди обумовлена захисною дією печінки.
При лівобічних грижах дефекти можуть мати вельми різноманітну локалізацію. Розміри дефекту при травматичній діафрагмальній грижі можуть бути різними: від невеликого отвору на один палець до повної плевро- перитоніальної комунікації. Особливо широкими грижові ворота бувають при відривах діафрагми та розривах її купола.
Форма грижових воріт при травматичній грижі буває округлою або щілиноподібною із згладженими кутами. Це є результатом рубцевої зміни країв дефекту, а також їх тривалого розтягування евентрованими органами.
Дуже часто краї отвору зростаються з прилягаючими до дефекту органами. Якщо цього не відбувається, то виникає злиття верхнього і нижнього серозних листків діафрагми. В цих випадках грижові ворота набувають такого ж вигляду, як і при вродженому дефекті.
Рубцювання країв дефекту нерідко надає грижовим воротам вид фіброзного кільця, котре переходить по периферії без різкої межі в незмінені тканини діафрагми.
При пошкодженнях діафрагми, що супроводжуються розривом стовбура і крупних гілок діафрагмального нерва, латерально від дефекту можуть виникати виражені атрофічні зміни. Стоншення м'яза діафрагми утрудняє надійне закриття грижових воріт під час операції.
Зміщеною у плевральну порожнину найчастіше всього виявляється поперечно-ободова кишка, нерідко разом зі шлунком, іноді селезінкою і іншими органами.
При закритих розривах правого купола діафрагми в плевральну порожнину може зміщуватися печінка. У ряді випадків навіть і при невеликому дефекті ділянка печінки, деформуючись, здатна «засмоктуватися» в плевральну порожнину, утворюючи випинання, яке набуває іноді грибоподібної форми. При вправленні печінки ця деформація частіше за все зникає, але іноді вона стає незворотною.
При великих грижах патологічні зміни розвиваються також і в органах грудної порожнини. В тривалий час ателектазованій легені нерідко виникає пневмосклероз, і вона втрачає здібність до повного розправлення після усунення грижі. Зміщення в здорову сторону середостіння веде до розладів гемодинаміки: при повороті зміщеного серця перегинаються порожнисті вени. Таким чином, не тільки здавлюванням легені, але і збільшенням цього перегину, пояснюється поява у деяких хворих після їжі ціанозу і задишки.

Френоперикардіальна травматична грижа є вельми рідкісною патологією, оскільки при закритій травмі частина діафрагми, яка прилягає до перикарду, ушкоджується нечасто, а більш-менш великі її відкриті поранення звичайно виявляються не сумісними з життям внаслідок супутнього пошкодження серця.

Міжреберна травматична діафрагмальна грижа, характеризується проникненням органів черевної порожнини (звичайно великого сальника) послідовно через дефект діафрагми, а потім міжреберні проміжки (або пошкоджене ребро) під шкіру. Як правило, ця грижа виникає саме після відкритого поранення, але зрідка вона розвивається і після закритого пошкодження діафрагми зламаним ребром.

 

ЗМІСТ

Читайте так же:

  • Лімфогранулематоз (хвороба Ходжкіна) Лімфогранулематоз (хвороба Ходжкіна)- злоякісна пухлина системи одноядерних фагоцитів, з переважною локалізацією в лімфатичних вузлах. Частіше хворіють чоловіки 20-40 […]
  • Анатомо фізіологічні особливості легень, плеври та середостіння Порожнина грудної клітки з її органами створює найбільш сприятливі умови для дослідження рентгенівськими променями: з однієї сторони досить рідкий кістковий каркас […]
  • Захворювання середостіння В порівнянні з іншими захворюваннями органів грудної клітки хвороби середостіння зустрічаються рідко, однак їх диференційна діагностика є вельми складною із-за […]
  • Класифікація і лікування плевритів Лікування хворих симптоматичне. Призначають протизапальні засоби (антибіотики, протитуберкульозні препарати тощо). Проводять пункцію плеври, у разі ускладнення у […]
  • Метастатичні пухлини легень Метастатичні пухлини легень зустрічаються від 15 до 30% у хворих з пухлинними захворюваннями. Пухлинні клітини заносяться до органів грудної порожнини гематогенним, […]
  • Саркоїдоз (хвороба Бенье — Бека — Шаумана) Саркоїдоз (хвороба Бенье - Бека - Шаумана) -  системне захворювання, при якому характерний розвиток в органах і тканинах епітеліоїдно-клітинних гранульом без […]
  • Туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів ТВГЛВ виникає в результаті первинного зараження туберкульозом у дітей, підлітків і молодих людей і по частоті проявів первинного туберкульозу у дітей дана форма займає […]