Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Внутрішньогрудні пухлини щитовидної залози (внутрішньогрудний зоб) складають близько 8-10% від числа всіх пухлин середостіння. Внутрішньогрудний зоб виникає або внаслідок занурення ураженої частки з області шиї в середостіння, або розвивається з аберантної (дистопованої) часточки. Медіастинальний зоб складає близько 5% від всіх випадків зобу. Більшість пухлин щитовидної залози поширюються з шиї у верхньопереднє середостіння. Близько 75-80% медіастинальних струм розташовуються в передньому середостінні, 20-25% займає верхньозадній відділ середостіння. Розрізняють пірнаючий, загруднинний і внутрішньогрудний зоби.

Пірнаючим називається такий зоб, при якому велика його частина розташовується за грудниною, а менша — на шиї. При ковтанні, кашлі, натуженні зоб переміщається догори, але не виходить повністю із-за рукоятки груднини. Загруднинний зоб цілком розташовується за грудниною, проте його верхній полюс вдається пропальпувати пальцем, особливо під час проби Вальсальви. Внутрішньогрудний зоб повністю знаходиться в грудній порожнині і, на відміну від загруднинного, його верхній полюс недоступний пальпації.

Доброякісні пухлини щитовидної залози найчастіше є аденомами. Невеликі аденоми зазвичай протікають инаперцептно і захворювання виявляється випадково при рентгенологічному дослідженні. При токсичній аденомі спостерігаються ті ж зміни, що і при дифузному токсичному зобі, викликані гіпертиреозом аж до розвитку типової базедової хвороби (тахікардія, екзофтальм, підвищення температури, пітливість). Досягаючи великих розмірів, аденоми зміщують і здавлюють сусідні органи (трахею, стравохід, нерви, судини), викликаючи утруднення дихання і дисфагію.

Для рентгенологічного зображення внутрішньогрудного зобу характерна наявність об'ємного утворення округлої, овальної або неправильної форми, розташованого в передньому середостінні позаду рукоятки груднини, частіше справа. Правостороння локалізація пухлини пояснюється тим, що при опусканні струми в грудну порожнину вона відхиляється дугою аорти вправо. При великих розмірах пухлини, можливе відхилення дуги аорти донизу. У окремих випадках зоб розташовується в задньому середостінні. Така локалізація зобу свідчить на користь його виникнення в аберантній часточці щитовидної залози. Структура зобу часто неоднорідна внаслідок кістозної дегенерації, жирового переродження, крововиливів і відкладення вапна. Кальцифікація при зобі звичайне явище, частіше має дифузний характер, рідше —   у вигляді великоглибчатих відкладень або у вигляді крайового обідка. Контури доброякісних пухлин чіткі і рівні. З часом, коли відбувається значне збільшення утвору, медіастинальна плевра стоншується і можлива поява поліциклічності, обумовлена часточковою будовою залози.

Тісний зв'язок зобу з трахеєю обумовлює ряд характерних рентгенологічних симптомів. Навіть при порівняно невеликих розмірах струма зазвичай викликає зміщення і звуження трахеї. Ступінь звуження і зміщення трахеї залежить від локалізації і розмірів зобу. При пірнаючому зобі трахея і стравохід зазвичай відхиляються на більш високому рівні. При порівняно невеликих розмірах зобу, коли він не виходить за контури середостіння, здавлення і зміщення трахеї можуть бути єдиними рентгенологічними ознаками

 

ЗМІСТ

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.