Емпієма плеври (гнійний плеврит, піоторакс) —- накопичення гною у плевральній порожнині.
До причин розвитку емпієми плеври належать несприятливий перебіг ексудативного плевриту, наявність гнійно-запального процесу в легенях, бронхоплевральні нориці, ускладнення спонтанного пневмотораксу, травматичні ураження, операції на органах грудної порожнини тощо.
Існують такі шляхи поширення емпієми: контактний (прорив абсцесу легень, підціафрагмального та заочеревинного простору); лімфогенний (панкреатит, перитоніт, холецистит); гематогенний (сепсис, остеомієліт, отит).

Патологоанатомічно у гостру фазу захворювання виявляють фібринозно- гнійний плеврит, руйнування поверхневого і глибокого еластичного шарів плеври, інфільтрацію плеври сегментоядерними лейкоцитами. Спостерігають формування грануляційної тканини, яка утворює піогенну мембрану. У деяких місцях плевральні листки зрощуються і обмежують порожнину емпієми. Хронічний перебіг емпієми плеври сприяє розвитку рубцевої сполучної тканини. Товщина плеври досягає 2-3 см і більше. Запальні зміни у кортикальному шарі легені зумовлюють розвиток і прогресування плеврогенного цирозу.

Діагностика емпієми плеври грунтується на результатах плевральних пункцій і мікроскопічного дослідження ексудату. Результати бактеріологічного дослідження дають змогу уточнити вид збудника і його чутливість до антибіотиків (пневмокок, стафілокок, грамнегативна мікрофлора тощо).

 

 

Клінічно перебіг емпієми може бути гострим і хронічним. На фоні основного захворювання (гостра абсцедуюча пневмонія, піддіафрагмальний абсцес, остеомієліт тощо) спостерігається значне погіршення загального стану хворого, з’являється або посилюється біль у відповідній половині грудної клітки під час дихання і кашлю, температура тіла підвищується до 39-40°С. Спостерігається лихоманка, зростає задишка. Підвищується лейкоцитоз, прискорюється ШОЕ. Утворюється плевробронхіальна нориця, що супроводжується збільшенням кількості гнійного мокротиння.

Рентгенологічно виявляють ознаки вільного або частіше осумкованого реберного, діафрагмального, рідко міжчасткового плевриту. У разі прориву гнійника у порожнину плеври з’являються ознаки вільного або обмеженого пневмоплевриту. Висота рівня рідини залежить від вираженості запального процесу і можливого відтоку вмісту плевральної порожнини через бронхоплевральну норицю.
Розвиток хронічної емпієми супроводжується значним стовщенням пристінкової та легеневої плеври, формуванням багатокамерних осумкувань гною, які часто сполучаються між собою.
Легеня у хворих на емпієму або пневмоемпієму колабована. Утворення фібринозних нашарувань на легеневій плеврі призводить до ущільнення плеври та її ригідності. Поступово формується плеврогенний пневмосклероз (цироз).
Якщо етіологічним чинником розвитку пневмоемпієми є туберкульоз, крім значного стовщення плеври, відбувається звапнення переважно пристінкової плеври. З часом на боці емпієми спостерігається об’ємне зменшення грудної клітки, звуження міжреберних проміжків, деформація ребер і грудного відділу хребта, значне затемнення легені, зниження її ЖЕЛ (формується картина фібротораксу).
Ця патологія може призвести до розвитку таких ускладнень: бронхоплевральна зовнішня торакальна (плевро-шкірна) нориця, амілоїдоз, прогресування легенево-серцевої недостатності.
Для лікування хворих в залежності від етіології здійснюють такі заходи: специфічне протитуберкульозне лікування, санацію первинного гнійного вогнища, видалення гнійного ексудату (пункція, дренаж плеври), торакопластику, плевректомію з декортикацією легені.

 

ЗМІСТ

Читайте так же:

  • Туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів ТВГЛВ виникає в результаті первинного зараження туберкульозом у дітей, підлітків і молодих людей і по частоті проявів первинного туберкульозу у дітей дана форма займає […]
  • Крупозна пневмонія Крупозна пневмонія називається ще плевропневмонією, частковою, фібринозною і ін. При типовому розвитку вона характеризується появою лихоманки до 40°С, кашлем з […]
  • Свіжий дисемінований туберкульоз легень Свіжий ДТЛ. У легенях визначаються множинні, досить рівномірно розсіяні тіні по обох легеневих полях. Залежно від розмірів вогнищ розрізняють дрібно-, середньо- і […]
  • Диференційна діагностика гострих абсцесів і гангрени легень Диференційна діагностика гострих абсцесів і гангрени легень проводиться з пневмонією, раком, туберкульозом, кістою, що нагноїлась, ехінококом, обмеженою емпіємою плеври […]
  • Рентгеноскопія Рентгеноскопія ОГК є швидким й простим у технічному відношенні способом отримання зображення органів грудної клітки на екрані. В сучасних рентгенівських апаратах, […]
  • Застійна пневмонія В основі застійної пневмонії лежить пасивне переповнення венозних судин внаслідок наявності перепони відтоку крові, що зазвичай буває при вадах серця (переважно при […]
  • Стафілококова і стрептококова пневмонії Цей вид пневмоній зустрічається з частотою до 10%, частіше у дитячому віці. Клініка їх може бути різною: гострою, з високою температурою, тяжким загальним станом, або […]