Клінічні прояви травматичних діафрагмальних гриж можуть виникати невдовзі після травми або через різні, іноді дуже тривалі, терміни після неї. Це залежить як від часу випадіння черевних органів через дефект діафрагми, так і від особливостей грижових воріт і характеру органів, які випали.
Клінічно доцільно розрізняти: гостру, хронічну і ущемлену травматичну діафрагмальну грижу, оскільки кожна з них має характерну симптоматику і вимагає абсолютно певної лікарської тактики. Разом з тим, такий розподіл не виключає можливості безсимптомного або латентного періоду як при гострих, так і при хронічних діафрагмальних грижах.
Ретельне вивчення анамнезу дозволяє не тільки встановити у ряді випадків причинний зв’язок між травмою і розвитком діафрагмальної грижі, але також уточнити динаміку розвитку клінічних симптомів при цьому захворюванні.

 

Рентгенодіагностика травматичних діафрагмальних гриж

Рентгенологічна картина при травматичній грижі діафрагми залежить від характеру і об'єму переміщених черевних органів. При ізольованому випадінні шлунка над діафрагмою визначається один великий газовий міхур з горизонтальним рівнем рідини. Введення зонда в шлунок, або контрастне дослідження, дозволяють уточнити природу газового міхура з горизонтальним рівнем, встановити випадіння шлунка в грудну порожнину і виключити інші її захворювання (плеврит, гідропневмоторакс), при яких може спостерігатися аналогічна картина. Характерним також є підйом горизонтального рівня після прийому їжі або рідини і зниження його натщесерце, а також після введення зонда і відкачування вмісту.

В окремих випадках, коли в плевральну порожнину випадає весь шлунок і виникає його заворот, нерідко спостерігаються не один, а два горизонтальні рівні.
При великих дефектах, коли разом з шлунком в плевральну порожнину випадають і петлі кишечника, окрім великого газового міхура шлунка, що лежить медіально, на фоні дифузного затемнення легеневого поля визначаються окремі ділянки просвітлення, частіше округлої або неправильної форми. Легеневе поле має велико- і дрібно-комірчасту структуру, причому нерідко при випаданні товстого кишечника виявляється просвітлення з типовою гаустрацією.

Випадіння товстого кишечника краще всього може бути підтверджено при введенні контрастної речовини в клізмі (іригографії).
Багатовісьове дослідження з контрастуванням травної системи завдяки симптому обтікання звичайно дозволяє досить точно встановити локалізацію і розміри грижових воріт, а також характер органів, що випали, і має певне значення для вибору доступу і плану операції.

Характерною для травматичної, як і для інших гриж діафрагми, є мінливість рентгенологічної картини залежно від ступеня наповнення травної системи, причому зміни відзначаються нерідко протягом одного дослідження.

Найбільш важкі для діагностики ті окремі випадки, коли зміщені тільки паренхіматозні органи (печінка, селезінка, нирка) або сальник. Для встановлення точного діагнозу в цих випадках доводиться вдаватися до діагностичного пневмоперитонеуму, при якому нерідко спостерігається перехід газу в плевральну порожнину, або до пневмотораксу, коли газ проникає вище за діафрагму, що дозволяє встановити наявність в ній дефекту.

Особливістю рентгенологічної картини травматичних діафрагмальних гриж є можливість „атипового розташування” дефекту в будь-якому відділі діафрагми, а також наявність зрощень і інших ознак, які вказують на перенесену травму.

 

ЗМІСТ

Читайте так же:

  • Інфільтративний туберкульоз Це специфічний ексудативно-пневмонічний процес протяжністю більше 1 см зі схильністю до прогресуючого перебігу. Відноситься до вторинних форм, характеризується великою […]
  • Емфізема м’яких тканин Емфізема м'яких тканин (міжм’язова і підшкірна емфізема) є наслідком проникнення повітря в м’які тканини грудної стінки при розривах трахеї, бронхів, […]
  • Казеозна пневмонія Це гостра специфічна пневмонія, яка характеризується швидко наростаючими казеозно-некротичними змінами в легенях і важким, нерідко прогресуючим, з летальним результатом […]
  • Лімфосаркома Лімфосаркома -злоякісна пухлина лімфоїдної тканини, котра розвивається з лімфоцитів різного ступеня зрілості. Спостерігається в будь-якому віці.   Клініка: […]
  • Циротичний туберкульоз В 1974 р. виділений як клінічна форма туберкульозу органів дихання. Є однією з форм послідовного, відносно сприятливого розвитку різних форм легеневого туберкульозу, в […]
  • Запальний процес плеври Запальний процес плеври — є наслідком легеневих і позалегеневих захворювань, зокрема пневмонії, туберкульозу, інфаркту легені, новоутворень. Плевральний біль за […]
  • Периферичний рак легені Частота периферичного раку становить 20-30% від загального числа випадків раку легені. Він виникає з бронхів четвертого і більш дрібного порядку, на рентгенограмах […]