Розвиваються на 2-3 місяці внутрішньоутробного розвитку і являють собою повітряні або заповнені рідиною порожнини. Питома вага бронхолегеневих кіст серед інших захворювань легень складає 6-25%.
Виділяють вроджені і набуті кісти легень. Вроджені кісти ділять на ті, які розвиваються із бронхіального дерева — бронхіальні і ті, які мають альвеолярну будову, розвиваються з альвеолярної тканини. Альвеолярні кісти частіше зустрічаються у дітей, а бронхіальні — у дорослих.
Вроджені бронхолегеневі кісти (ВБЛК) можуть бути односторонніми і двосторонніми, поодинокими і множинними, відкритими і закритими, однокамерними і багатокамерними. ВБЛК можуть локалізуватися як всередині легені, так і в середостінні, параезофагеально і т.д. Найчастіше (2/3 випадків) вроджені кісти локалізуються в верхній частці лівої легені, значно рідше в інших частках.
Перші клінічні прояви ВБЛК можуть мати місце в любому віці і часто залежать від розвитку ускладнень таких, як нагноєння, розрив і ін. Виділяють 2 форми клінічних проявів кіст: неускладнену і ускладнену.
Неускладнені кісти можуть не мати клінічних проявів і бути знахідкою при рентгенологічному дослідженні. Хворі іноді скаржаться на біль в грудній клітці, рідкісний сухий кашель, в анамнезі часті захворювання простудного характеру. Кісти, які нагноюються, нагадують за перебігом абсцес і проявляються кашлем з виділенням гнійного мокротиння, високою температурою тіла, болем в грудній клітці. Проте, на відміну від абсцесу, перебіг при нагноєнні кісти є більш сприятливим, відсутня виражена інтоксикація. При напруженій кісті мають місце важкі порушення дихання і гемодинаміки. Можливий розрив кісти з розвитком спонтанного пневмотораксу.
До найбільш рідкісних ускладнень відноситься злоякісне переродження кіст, розвитку якого сприяє порушення дренажної функції недорозвинених бронхів і супутній запальний процес.
При об’єктивному обстеженні може мати місце деформація грудної клітки (при великих розмірах кісти), сколіоз грудного відділу хребта та поява симптомів "годинникового скла" та "барабанних паличок" при розвитку серцево-легеневої недостатності. Фізикальні дані залежать від розмірів кісти: можливе вкорочення перкуторного звуку, ослаблення дихальних шумів та поява вологих або сухих хрипів. При великих кістах визначається зона тимпаніту, дихання може в цій зоні зовсім не прослухуватись.
Найбільш повну уяву про кісти легень і стан оточуючої паренхіми дає рентгенологічне дослідження. В теперішній час для діагностики ВБЛК використовують УЗД і КТ. Солітарні кісти мають вигляд чітко окреслених (як зовні так і всередині) тонких кільцеподібних порожнин різної величини, які інколи дещо змінюють свою форму при диханні, перифокальна реакція, як правило, відсутня. Характерним є розміщення кіст по ходу розгалужень бронхів. В деяких випадках може виявлятись круглий або овальний утвір з горизонтальним рівнем рідини, внутрішній контур, на відміну від абсцесу, чітко окреслений. У таких хворих зазвичай має місце деформація легеневого малюнка навколо кісти. При гігантських кістах в грудній порожнині визначається газ без вираженого кільцевидного контуру.
При кістах, ускладнених нагноєнням, рентгенологічна картина нагадує абсцес, порожнинну форму рака, осумкований плеврит, туберкульозну каверну, нагноєний ехінокок і ін. Однак, виражені інфільтративні і пневмосклеротичні зміни при нагноєних кістах відсутні, легеневі абсцеси мають значно більшу зону запальної інфільтрації. Порожнинна форма рака відрізняється від істинної кісти нерівномірністю товщини стінок порожнини на різних ділянках.
Чітка окресленість, незначні фіброзні зміни легеневої тканини навколо кісти, відсутність вогнищевих змін, непостійність фізикальних змін, відсутність мікобактерій туберкульозу та еластичних волокон дозволяють диференціювати кісту від туберкульозної каверни.
Найбільш складною є диференційна діагностика ускладнених ВБЛК з набутими захворюваннями і рентгенологічно не завжди є можливим вирішення цієї проблеми. В таких випадках і рекомендується проведення КТ.
Показання для оперативного втручання при безсимптомних легеневих кістах відносні, при ускладненнях проводять енуклеацію кісти, економну резекцію і в деяких випадках — лобектомію.

 

 

ЗМІСТ

Читайте так же:

  • Рентгеноскопія Рентгеноскопія ОГК є швидким й простим у технічному відношенні способом отримання зображення органів грудної клітки на екрані. В сучасних рентгенівських апаратах, […]
  • Туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів ТВГЛВ виникає в результаті первинного зараження туберкульозом у дітей, підлітків і молодих людей і по частоті проявів первинного туберкульозу у дітей дана форма займає […]
  • Пошкодження трахеї і бронхів Пошкодження трахеї і бронхів як правило, супроводжуються переломами верхніх ребер і зустрічаються не часто. Розрив наступає переважно в місці біфуркації трахеї або на […]
  • Крупозна пневмонія Крупозна пневмонія називається ще плевропневмонією, частковою, фібринозною і ін. При типовому розвитку вона характеризується появою лихоманки до 40°С, кашлем з […]
  • Диференційна діагностика гострих абсцесів і гангрени легень Диференційна діагностика гострих абсцесів і гангрени легень проводиться з пневмонією, раком, туберкульозом, кістою, що нагноїлась, ехінококом, обмеженою емпіємою плеври […]
  • Стафілококова і стрептококова пневмонії Цей вид пневмоній зустрічається з частотою до 10%, частіше у дитячому віці. Клініка їх може бути різною: гострою, з високою температурою, тяжким загальним станом, або […]
  • Застійна пневмонія В основі застійної пневмонії лежить пасивне переповнення венозних судин внаслідок наявності перепони відтоку крові, що зазвичай буває при вадах серця (переважно при […]